15

Tuesday, June

Kredyty oraz Lokaty

Vat Amazon sprzedaż w Polsce
 /  /  /  / Vat Amazon sprzedaż w Polsce
Vat Amazon sprzedaż w Polsce

Vat Amazon sprzedaż w Polsce

Problemy dla polskich sprzedawców w FBA – kwestia podatku VAT

Amazon jest świetną opcją dla większości sprzedawców – w skrócie – wysyłasz towar do wskazanego centrum logistycznego a Amazon zajmuje się magazynowaniem i wysyłką do klientów. Ty tylko obsługujesz pytania o sam przedmiot. Wszystko za rozsądną opłatą z zaletami które opisałem w artykule http://e-cro.pl/co-to-jest-fba-i-jak-to-dziala Tak to wygląda jeżeli jesteś sprzedawcą z jednego z krajów który ma dedykowaną wersję strony. My niestety zakładając konto sprzedawcy musimy wybrać jedną z wersji zagranicznych ( brytyjską, niemiecką, francuską, hiszpańską lub włoską ) i generuje to sporo mniejszych problemów i jeden poważny z którym należy się zmierzyć.

Amazon niestety jest tak skonstruowany, że gdy wybierzemy którąś z wersji, dany kraj staje się naszym „rynkiem macierzystym”, z zaznaczoną zgodą na magazynowanie towaru w tym kraju. Jeżeli masz konto na brytyjskim Amazonie i chciałbyś skorzystać z FBA to otrzymasz przydział do któregoś z magazynów w UK. Jeżeli założysz konto na Amazon.de obligatoryjnie masz zgodę na Niemcy. Nie można z tego zrezygnować, ale możesz dodać dodatkowe kraje ( Settings => Fullfilment by Amazon => w pierwszej rubryce są opcje magazynowania ). Jeżeli chciałbyś wysyłać towar do polskich magazynów Amazona i wybrałeś wcześniej Amazon.de, to w tych opcjach musisz dodać zgodę na magazynowanie swojego towaru w Polsce i Czechach – oba kraje to opcja łączona, nie możesz wybrać samej Polski. Natomiast gdy masz konto na Amazonie.co.uk domyślnie masz zaznaczone magazynowanie w UK, jeżeli chciałbyś wysyłać towar do polskich magazynów musisz dodać jeszcze Niemcy i potem rozszerzyć je o Polskę i Czechy – a to już 4 kraje. To do którego magazynu faktycznie będziesz musiał wysłać towar Amazon wybierze wg.twojej lokalizacji, przepełnienia danego magazynu lub potencjalnego zapotrzebowania na dany towar. W moim przypadku, poza sporadycznymi sytuacjami, najczęściej towar trafiał do Polski. Jednak sam koszt wysyłki nie robi specjalnej różnicy bo do polskich magazynów musisz wysyłać towar przez Niemcy. Nie jest to pomyłka, nawet jeżeli towar ma trafić do Wrocławia czy Poznania, Amazon poprosi Cię o wysłanie przesyłki do centrum DHL na północ od Berlina i stamtąd zostanie ona przekierowana do Polski. Teoretycznie brak w tym sensu, ale polski sprzedawca na Amazon.de traktowany jest jak niemiecki i dla Niemca wygody paczki do Polski trafiają przez Berlin. Wracając do samych kosztów wysyłki, nie jest to kluczowy, ale jednak ważny czynnik – paczkę do Niemiec o wadze 30kg można nadać za ok. 60-70zł, do Anglii będzie to raczej 100-120zł. I taki koszt trzeba uwzględnić w cenie produktu.

Głównym problemem całej tej sytuacji jest to, że polski sprzedawca w żadnej konfiguracji nie może zablokować towaru na terenie Polski. Większość Twoich dostaw za pewne trafi do polskich magazynów, ale z racji zaznaczonej zgody na magazynowanie w kilku innych krajach Amazon dowolnie przesunie towar pomiędzy tymi krajami np. jeżeli będzie większe zapotrzebowanie w Holandii, to towar może zostać przesunięty do jakiegoś centrum logistycznego w północno-zachodnich Niemczech by był bliżej klienta. Często też zdarza się, że gdy towar leżący w Poznaniu czy Wrocławiu zostanie zamówiony, najpierw zostaje przesunięty do centrum logistycznego bliżej klienta i dopiero stamtąd wyrusza do odbiorcy ostatecznego. Sprzedawca nic za to nie płaci, ale, zgodnie z dostępnymi informacjami, jeżeli przesyłka rusza do odbiorcy z terytorium danego kraju, to należy w nim zarejestrować i rozliczyć podatek VAT. A z racji, że nasz towar musi być zmagazynowany przynajmniej w kraju w którym się zarejestrowaliśmy na Amazonie, oznacza to, że konieczna jest minimum jedna rejestracja jako płatnik VAT za granicą. Wybierając opcje tak by towar leżał w Polsce mamy do obsłużenia dwa lub trzy obce systemy podatkowe. I jedynie drobnym pocieszeniem jest to, że w Niemczech i Anglii stawki VAT są trochę niższe ( odpowiednio 19 i 20% ). Trochę to psuje piękny obraz programu Fullfilment by Amazon, a jest jeszcze „lepsza” opcja – czyli Pan-European FBA. Polega to na tym, że towar rozjeżdża się po całej Europie tak by był jak najbliżej klientów i docierał do nich w możliwie krótkim czasie. Brzmi cudownie, tylko oznacza to, że produkty leżą w 7 różnych krajach, czyli trzeba ogarnąć i rozliczyć VAT w siedmiu różnych systemach podatkowych, z osobną specyfiką i kruczkami.

Na koniec dodam, że zarówno nadawanie paczek do Polski przez Berlin, jak również możliwość wyboru magazynowania tylko w Polsce, zgłosiłem do suportu i dostałem informację, że zostanie to przekazane wyżej. Ale nie oszukujmy się, szansa by ktoś nad tym się faktycznie zastanowił jest na razie znikoma. Szansą na prawdziwą zmianę jest to, że w końcu Amazon uruchomi prawdziwą polską wersję i sprzedawcy będą mogli przerzucić swoje konta na nią, w pełni zarządzając opcjami magazynowania towaru.

Artykuł zwiera informacje o rozliczaniu podatku VAT ze sprzedaży na Amazonie, jednak wszystkie kwestie tu zawarte należy skonsultować ze swoim księgowym, doradcą podatkowym, Urzędem Skarbowym itd. To na sprzedawcy ciąży obowiązek rozliczania podatku VAT od sprzedaży na Amazonie i on jest odpowiedzialny za dokonanie tego w zgodny z prawem sposób.

Ciekawe artykuły o finansach:

About the author:

Related posts