15

Tuesday, June

Kredyty oraz Lokaty

Windykacja Należności B2C
 /  / Windykacja Należności B2C
Windykacja Należności B2C

Windykacja Należności B2C

Vindicatio

Jednym ze słów, które zawsze wzbudza w nas negatywne uczucia jest windykacja. Niewątpliwie większość ludzi słysząc to słowo doznaje nieprzyjemnego uczucia skręcania w żołądku lub nawet mdłości. Lecz czy naprawdę musimy się jej obawiać? Czym ona tak naprawdę jest i czemu służy?

Windykacja z łacińskiego vindicatio oznacza dochodzenie roszczeń. Jest to zbiór działań mających na celu odzyskanie utraconej wartości lub rekompensaty za nią. Opiera się ona na działaniach przyśpieszających zwrot należności do spółki, która się o nią ubiega.
Windykacja Należności B2C opiera się na relacjach przedsiębiorcy z klientem. Współcześnie dochodzenie roszczeń odbywa się za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Także niestety nie możemy upierać się przy nielegalności tej czynności i musimy stawić jej czoła.

Windykacja Należności B2C podzielona może zostać na dwa etapy, takie jak windykacja miękka oraz windykacja twarda.

Miękka windykacja jest procesem windykacyjnym, w którym windykatorzy są bardziej wyrozumiali i ulegli wobec dłużników. Rozpoczyna się od wysłania wezwania do zapłaty. Jeśli dłużnik nie spłaci należności, kolejnym krokiem jest wpis do prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej rejestru.

„Twarda windykacja” grozi postępowaniem sądowym, egzekucyjnym a nawet karnym. Twarda windykacja dotyczy jedynie dłużników którzy od dłuższego czasu spóźniają się z zapłatą.

Zaznaczam, że dopóki jesteśmy w pierwszej fazie windykacji zawsze możemy negocjować jej warunki. Najgorsze co możemy zrobić to ją ignorować i zwlekać z zapłatą.

Ciekawe artykuły o finansach:

About the author:

Related posts