15

Tuesday, June

Kredyty oraz Lokaty

Windykacja należności
 /  / Windykacja należności
Windykacja należności

Windykacja należności

Jak odzyskać dług?

Kłopoty z dłużnikami to bez wątpienia dość męcząca sytuacja, kosztująca często wiele czasu, stresu i energii. Walka o odzyskanie należności zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego na rynku istnieje wiele firm, oferujących usługi windykacyjne.

Na czym polega windykacja należności i jak ona przebiega? Wszystko zależy od sposobu jej przeprowadzenia. Rozróżnia się tu kilka podstawowych metod. Pierwszą z nich jest windykacja polubowna, czyli pokojowe mediacje, często drogą listowną, e-mailową lub telefoniczną, mające nakłonić dłużnika do dobrowolnej spłaty długu. Tego typu windykacja należności generuje najniższe koszty. Inaczej jest w przypadku metody sądowo-egzekucyjnej. Jak sama nazwa wskazuje, w grę wchodzi tu już sąd – po uzyskaniu prawomocnego wyroku sprawę można oddać do komornika, którego zadaniem będzie egzekucja majątku osoby pozwanej. Taki sposób stosowany jest w przypadku braku porozumienia i chęci współpracy ze strony dłużnika. Koszty są tu już zdecydowanie wyższe, jednak windykacja sądowo-egzekucyjna należy niewątpliwie do skutecznych metod działania w podobnych przypadkach.

Ściąganiem należności można również zająć się samodzielnie. Jest to zdecydowanie korzystne rozwiązanie pod względem finansowym, natomiast nie każdy będzie w stanie poradzić sobie samemu z takim zadaniem. Można wówczas skorzystać ze specjalnie przygotowanych w tym celu stron www. Portale, których podstawową funkcją jest windykacja należności online, pomogą niejednej osobie, która zmaga się ze ściągnięciem długu.

Ciekawe artykuły o finansach:

About the author:

Related posts